yaklaşık 5HTP yan etkilerini anlamak

Eğer 5HTP takviyesi denemek istiyor musunuz? 5-HTP denemeye hazırsanız, konuda bilmek önemlidir 5HTP yan etkileri Eğer sipariş önce.

5HTP nedir

Serotonin mutluluk ve anti-depresyon dahil ana nörotransmitter biridir. 5-HTP beyinde serotonin dönüştürülmüş olur bir bileşiktir. 5-HTP hız sınırlayıcı adımı atlayarak beyin serotonin düzeylerini artırmak için basit bir yoludur, ve kullanıcıların ödülleri veya artan beyin serotonin tehlikeleri ya biçmek.

5HTP Faydaları

It is well known that insomnia is age-related. Sleep disorders can be associated with significant medical, psychological, and social disturbances. In addition to fatigue, sleep deprivation can lead to impairment of  memory, mood, and immune function, as well as to anxiety, depression, and stress. Nutritional supplements containing 5-HTP, melatonin, valerian root, and choline alleviate these problems by assisting you in getting a good night’s sleep.

How does HTP Work

The body makes 5-HTP naturally from tryptophan and, then, converts it into serotonin. This neurotransmitter has many powerful effects on the brain. Not only does it improve mood, it also suppresses hunger and helps to curb weight gain.

Physicians suggest taking a 5-HTP supplement instead of a serotonin supplement because 5-HTP can access the brain from the bloodstream, while serotonin cannot. In order to access the brain, chemicals and compounds will have to access the blood brain barrier, which grants access to the brain. Therefore, you would need to take a supplement that can cross that barrier, like 5-HTP, in order to increase serotonin levels in the brain.

As serotonin levels increase your hunger diminishes and you feel satiated faster without feeling the need to restrict your food intake. One study found that women ate less carbs without even trying.

5HTP Side Effects

Heartburn, gas, or bloating.

Decrease in or lack of appetite.

Stomach discomfort or pain.

Diarrhea, nausea, or vomiting.

Serious Side Effects of 5-HTP

Eozinofili miyalji sendromu, bir kişinin kramp ani ve şiddetli kas ağrısı, nefes sorun olabilir bir durumdur, ve vücutta şişme. Nadir olmakla birlikte, bu durum ortaya çıkması birkaç ay sürebilir.

asemptomatik eozinofili olarak bilinen bir kan bozukluğu, hangi eozinofiller denilen özel beyaz kan hücrelerinin normal seviyesinden daha yüksek kanda mevcuttur. Bu bozukluğu olan hastalar nadiren herhangi bir belirti göstermez, çünkü bu bozukluk genellikle yalnızca laboratuar analizleri ile tespit edilebilir.

Nerede 5htp Alınır

5HTP iş güvenilen bir isim tarafından getirilir. Bir fiziksel aktivite ile, bu ek yararlarını gerekir. Şirketin resmi web sitesinde 5htp bulun. resmi sitesi herhangi bir dolandırıcılık veya sahte ürünler önlemek yardımcı olacaktır. Ayrıca, düzenli indirim daha ucuz bir maliyetle bu ürünü almak yardımcı olacaktır mevcut resmi web sitesi, sunduğu vardır.

yaklaşık 5HTP yan etkilerini anlamak