Další informace o 5HTP prospěch než si ji koupíte

5HTP ukázaly jako slibná pro léčbu poruch nálady a nespavost. Naučte se 5HTP přínos a jeho vedlejší účinky, než se pokusíte doplněk 5HTP.

Co je 5HTP

5HTP je přírodní látka, která vaše tělo dělá. Vaše tělo používá 5HTP, aby se oba serotoninu a melatoninu. Tyto důležité hormony jsou zodpovědné za udržování zdravé nálady a zdravý spánek, resp. Lidé používají 5HTP pro řadu výhod. Patří mezi ně podporující zdravý náladu, udržuje zdravé spaní vzory a snižuje chuť k jídlu.

5HTP neléčí nebo léčit jakékoliv nemoci či zdravotních potíží. Nicméně, to je silný doplněk stravy. Zvyšování hladiny serotoninu je obvykle bezpečný způsob, jak zlepšit náladu, ale může být nebezpečné, pokud užíváte určité léky na předpis.

Výhody 5HTP

Pozvednout náladu v případech deprese, úzkosti a záchvaty paniky. 5HTP je prekurzorem serotoninu v mozku. Nízké hladiny tohoto neurotransmiteru mozku byly spojeny s depresí. 5HTP může pomoci pozvednout náladu u pacientů s depresí, úzkostí či záchvaty paniky.

Léčbě nespavosti. Některé prvky dobrý noční spánek se zdají být ovlivněn 5HTP. Vedle snížení dobu potřebnou k usnout, tato sloučenina se může ve skutečnosti zvýšit kvalitu samotného spánku.

Promote weight loss. Serotonin levels seem to play an important role in appetite and, thus, weight control. A diet low in tryptophan seems to lead to low brain serotonin levels, which in turn results in the brain sensing starvation and stimulating the appetite. The role of 5HTP in increasing serotonin levels creates a feeling of satiety, which may lead to curbed appetite and, consequently, weight loss.

Ease migraine pain. Migraine headaches have been linked to low serotonin levels. Studies are ongoing to determine if 5HTP can help to reduce the intensity, frequency, and duration of this extremely painful type of headache by boosting the brain’s serotonin levels. The supplement also may ease pain from migraine headaches by boosting the endorphin system.

Increase tolerance to the pain of fibromyalgia. People who suffer from fibromyalgia, a chronic condition that commonly causes muscle pain and disabling fatigue, may have low serotonin levels. By increasing the level of these neurochemicals, 5HTP may improve pain tolerance. However, little research has been done in the use of 5HTP in treating fibromyalgia.

How 5HTP Works

5HTP is well known for its quick effects when taken on an empty stomach. 5HTP works for around 80% of people who try it for depression. Others tend to respond to L-Tryptophan better. 5HTP uses range from using it to combat depression and anxiety, help you sleep better at night, fix irritability, or some people get a 5 htp high by taking large amounts of it.

Serious Side Effects of 5HTP

Eosinophilia myalgia syndrome, a condition in which a person may have sudden and severe muscle pain, cramping, trouble breathing, and swelling in the body. Although rare, this condition may take several months to appear.

A blood disorder known as asymptomatic eosinophilia, in which higher than normal levels of special white blood cells called eosinophils are present in the blood. This disorder can generally only be detected through laboratory analysis because patients with this disorder rarely show any symptoms.

Best Way to Get 5HTP Supplement

If you’re ready to try 5HTP, it is important to know what to look for in the supplement you purchasing. First of all, you want to make sure to buy a product that clearly states that it is 5HTP.

Jediné místo, kde k nákupu 5HTP je v současné době z oficiálních stránek. Tím, budete určitě dostat své peníze zpět záruka na výrobek. K dispozici jsou slevy při koupi více lahví.

Další informace o 5HTP prospěch než si ji koupíte